Kazimierz Wąsaty

Kolarz szosowy i torowy
20.05.1954 12.11.2025 Stargardzie Szczecińskim

Biografia

Kazimierz Wąsaty był polskim kolarzem szosowym i torowym, mistrzem Polski. W latach 1973–1984 ścigał się w barwach LKS Gryf Szczecin (1973 i 1977–1979), Legii Warszawa (1975–1976) i Pomorza Stargard (1980–1984).

Na mistrzostwach Polski seniorów w kolarstwie torowym wywalczył cztery złote medale: w wyścigu drużynowym na 4000 metrów na dochodzenie w 1973, 1976 i 1977 oraz w wyścigu dwójkami (madisonie) w 1975 (z Henrykiem Frycą). Był również wicemistrzem Polski w wyścigu drużynowym na 4000 metrów na dochodzenie w 1975, wyścigu długodystansowym w 1976 i wyścigu dwójkami w 1978. W tej ostatniej konkurencji zdobył także brązowy medal MP w 1976. W 1975 zdobył też srebrny medal szosowych mistrzostw Polski w wyścigu drużynowym.

Startował w wyścigu dookoła Polski; w najlepszym starcie w 1976 zajął 15. miejsce. W 1976 zajął drugie miejsce w Wyścigu Dziennika Łódzkiego, w 1977 trzecie miejsce w Wyścigu dookoła Austrii.

Był prezesem stargardzkiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, był współzałożycielem klubu sportowego ATS Stargard i pierwszym prezesem w latach 1994–2000. Kolarstwo torowe uprawiał także jego syn, Tomasz Wąsaty, będący medalistą MP seniorów.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Złote medale MP torowego: wyścig drużynowy na 4000 m na dochodzenie (1973, 1976, 1977)
Złoty medal MP torowy w madisonie (1975, z Henrykiem Frycą)
Srebrny medal MP torowego w wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie (1975)
Srebrny medal MP torowego w wyścigu dwójkami w 1978
Brązowy medal MP torowego w madisonie (1976)

Ciekawostki

Był prezesem stargardzkiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.
Współzałożyciel klubu ATS Stargard i pierwszy prezes w latach 1994–2000.
Jego syn Tomasz Wąsaty także medalista MP seniorów.

Udostępnij